Sociální sítě vám umožní být chytřejší

Sociální sítě vám umožní být chytřejší

Naše okolí nás formuje. V době sociálních sítí už ale nemusí jít pouze o blízké známé. Sociální sítě umožňují propojení a sdílení znalostí v rámci celého světa.

Různé evoluční modely předpokládají, že velká populace znamená i větší možnosti technologického pokroku a rozvoje znalostí, než v případě malé skupiny.

A pravě tento aspekt se rozhodli v experimentu otestovat vědci z Royal Academy v rámci Proceedings of the Royal Academy: Biological Sciences.

Učíme se od ostatních

Naše okolí má na nás obrovský vliv. I když si to možná ani neuvědomujeme, kopírujeme chování a zvyklosti ostatních v menším či větším měřítku. Kombinace učitel a žák tak nefunguje pouze ve škole, ale v celém našem životě.

Vědci již mají několik evolučních modelů, které predikují vývoj skupiny právě dle počtu jedinců a schopností předávání informací uvnitř skupiny, což ovlivňuje i následující generaci.

V dnešní době sociálních sítí ale máme možnost sledovat chování a informace od většího počtu lidí, než kdy dříve. Zatímco v dřívějších dobách jsme informace od našeho okolí získávali velmi omezeně a především fyzickou blízkostí, dnes už je vše jinak. Díky sociálním sítím můžeme sledovat informace, zvyklosti i chování stovek jedinců.

A právě vliv menšího a většího počtu „učitelů“ skrze několik generací otestoval nový experiment.

1 vs. 5 učitelů

Vědci se předpoklad rozhodli otestovat na dvou skupinách, kdy jedna měla přístup pouze k jednomu „učiteli“ (jeden zdroj informací) a druhá skupina pak k pěti různým učitelům.

Experiment obsahoval dvě skupiny dovedností, které se jednotlivci učili – tvorba obrázku v programu GIMP a zavazování provazu do různých forem uzlů.

První generaci učili experti na danou oblast, naučené znalosti pak jednotlivci předali další generaci, která s tímto neměla žádné zkušenosti a byla tak závislá na učení od předchozí generace. Zatímco u tvorby obrázku šlo o písemný popis znalostí jak na to, v případě uzlů jednotlivci natáčeli ukázková videa. Po deseti generacích se tak ukázalo, že rozdíl je opravdu obrovský.

Více učitelů = více dovedností

Po deseti generacích byly výsledné obrázky vytvořené v programu GIMP dle původních vzorů a provazové uzly nezávisle ohodnoceny podle daných specifikací a vlastností.

Jak se ukázalo, skupina s přístupem ke znalostem pouze jednoho učitele měla stagnující či dokonce zhoršující se schopnosti. Naopak skupina, která měla přístup k více učitelům, podávala lepší výsledky.

Sociální sítě jako nezbytná součást pokročilé civilizace

Experiment tak poprvé prokázal, že skupina s větším propojením dokáže předávat informace mnohem lépe a vede k postupnému zlepšování znalostí, zatím co skupina s menším přístupem k informacím vykazuje stejné nebo horší výsledky v průběhu generací.

Typická ukázka tohoto principu je nejen evoluce samotná, ale například různé odloučené skupiny nebo oblasti, které jsou v rámci vývoje oproti jiným civilizacím na Zemi výrazně pozadu.

Sociální sítě nám tak určitým způsobem umožní být chytřejší více než dříve, protože můžeme velmi snadno sledovat jakékoli „učitele“ z celého světa, se kterými bychom se v našem okolí nemohli fyzicky setkat.

Tento princip také ukazuje to, že ať už se jedná o jakoukoli pokročilou civilizaci v jiné části vesmíru, bude s velmi velkou pravděpodobností muset fungovat na stejných principech, které umožňují zlepšování znalostí v rámci generací – větší propojení a větší počet učitelů.

Pokud se tedy ve vesmíru vyskytují pokročilé civilizace, s velkou pravděpodobností si museli projít stejným stádiem vývoje, který zahrnoval určitou formu informačního spojení – obdobu internetu a sociálních sítí.

zdroj: VTM

https://twitter.com/cech_marek

Leave a reply