Čistíme systém snadno a rychle

Čistíme systém snadno a rychle

Zdá se vám, že váš počítač už nenabíhá tak rychle, jak když byl čerstvě nainstalován a celkový jeho běh je zpomalený? Zobrazují se vám otravné reklamy a nepoznáváte domovskou stránku? Neznámý program oznamuje plno virů? Pravděpodobně jste se stali obětí nějakého typu malwaru (škodlivého softwaru) – v tomto článku budu používat i označení viry, protože je více zažité.

Na začátek je třeba si uvědomit, že malware netoleruje chyby a pokud máte opravdu hodně „zavšivený systém,“ tak je možná lepší jej nechat zkontrolovat někým kompetentním. V Česku existují kvalitní fóra zabývající se bezpečností. Nebo stačí kliknout vpravo dole a společně se na to podíváme :-).

Proto, aby naše ozdravná procedura byla úspěšná je důležité, aby se nám naše utility vůbec spustily. Viry totiž mnohdy blokují spouštění aplikací určených k jejich smazání.

První aplikací, která se vám bude hodit je Rkill – dokáže vypnout aktivní procesy, které využívá malware a připraví tak půdu pro další programy, které právě s těmi špatnými zatočí.

Mezi ně patří například Junkware Removal Tool.

Soustřeďuje se na odstranění zbytečností a také velmi otravných toolbarů. Doporučuji program používat společně s AdwCleanerem.

AdwCleaner je nástroj, který odstraní:

  • Adware
  • PUP / LPI (potenciálně nežádoucí programy)
  • nástrojové lišty (toolbary)
  • Hijackery (programy měnící domovskou stránku v prohlížeči)

Dalším programem, který vám může být nápomocen je Malwarebytes Anti-Malware (program dokáže identifikovat a odstranit většinu dnešního malware, nicméně dejte pozor na falešné poplachy, které výjimečně mohou nastat).

Důvěřuj, ale prověřuj, a tak pro blaho vaší duše můžete spustit ještě nějaký online skener od renomovaných výrobců antivirů jako je třeba ESET a jejich ESET Online Scanner.

Na konec můžete použít například CCleaner (odstraní neplatné položky z registru, nepoužívané a dočasné soubory a stopy zanechané systémem Windows a různými programy…) Ten můžete využít i na pravidelní čištění. Též je vhodný pro odstranění zbytečných aplikací spouštěných při startu počítače.

Mějte na paměti, že každý napadený počítač je unikátní, a proto je někdy potřeba speciální postup k odstranění problému.

https://twitter.com/cech_marek

Leave a reply

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat