Watson – nejchytřejší počítač na světě

Watson – nejchytřejší počítač na světě

Několikaletý vývoj inteligentního počítače úspěšně prošel zatěžkávací zkouškou ve hře Riskuj a nyní pomáhá lékařům.

IBM Watson se před několika lety představil coby superpočítač, který je vybavený umělou inteligencí. Dokáže se učit z dat, chápat jazyk a souvislosti. Nejen díky tomu se mu podařilo porazit ty nejlepší hráče a chytré lidské protivníky ve hře Riskuj, kde soutěžící dostávají různé otázky z různých oborů a musí na ně správně odpovědět.

V roce 2011 byl Watson velký přibližně jako automobil a disponoval výkonem 80 TFLOPS. Už tenkrát se ale plánovalo, do jakých segmentů se tento superpočítač coby inteligence schopná hledat správné odpovědi v obřích databázích informací dostane jako první. Byla to zdravotní péče – tedy obor, který je založen právě na kombinaci otázek, proměnných a hledání správné odpovědi, tedy léčby.

Big data a cloud

Watson se dva roky vyvíjel po hardwarové i softwarové stránce. V současné verzi to už není obří počítač, ale vejde se do malého serveru o velikosti krabice od pizzy.

Programátoři také výrazně zlepšili efektivitu a výkon softwaru, respektive umělé inteligence. V dnešní této fázi je při zpracování dat o 240 % výkonnější, než tomu bylo v původní verzi Watsona.

Lokální servery jsou drahé a vyžadují údržbu, takže IBM nabízí také pronájem Watsona v cloudu. Stačí mít tedy jednoduchý klient třeba v podobě aplikace na chytrém telefonu a k dispozici je vševědoucí lékař, který je schopen z dodaných dat procentuálně vyhodnotit různé možnosti léčby a vypočítat pravděpodobnost úspěchu u každé z nich:

Vědomosti teoretické i nabité zkušenostmi

Watson již v roce 2011 disponoval stejnými lékařskými vědomostmi z teoretické oblasti jako student druhého ročníku medicímy. Od té doby se pilně učil. Ale i když jsou informace základ, dalším stupněm, který přispívá ještě ke kvalitě vyšetření a správné léčbě, jsou zkušenosti. Watson tedy vychází také ze stovky tisíc dokumentů o již proběhlých léčeních, o jejich průběhu a efektivitě.

IBM Watson určený pro lékařský segment v oblasti onkologie má „načteno“ přes 600 000 lékařských dokumentů, přes dva miliony stránek ze 42 onkologických časopisů a 1,5 milionů záznamů pacientů s rakovinou. S těmito informacemi je schopný po zadání všech dat o pacientovi a jeho stavu okamžitě navrhnout optimální léčbu.

Strukturovaná data musela být pro Watsona samozřejmě připravena, ať už se jedná o lékařské poznámky, laboratorní výsledky testů, klinických výzkumů nebo jiné formy důležitých informací. O vkládání, trénink a zkoušení se starali samotní lékaři i sestry. Podle IBM na Watsonu použitém v rámci programu Wellpoint strávili 14 700 hodin.

Díky pokročilé umělé inteligenci ale trénink a zlepšování schopností superpočítače pokračuje dál – i bez lidské obsluhy.

Finální Watson ve více verzích

Superpočítač Watson má již k dispozici Memorial Sloan-Kettering Cancer Center. Společnost Wellpoint nabízí tři produkty, které ho využívají:

  • Interactive Care Insights for Oncology
  • Interactive Care Guide
  • Interactive Care Reviewer

Wellpoint nabízí především cloudové řešení, což by mělo za několik let vést k tomu, že nemocný pacient v Africe dostane stejně dobrý odhad k léčbě dané nemoci, jako kdyby se nacházel v nejmodernější nemocnici ve Stanfordu.

Superpočítače v budoucnu umožní získat nejlepší lékařské rozhodnutí v rámci dostupných informací a zkušeností po celém světě. Dalším problémem jsou ale různé technologie používané k samotné léčbě. Ale doufejme, že se o tento problém postará nanotechnologie a bude to tak znamenat konec velkým a drahým přístrojům, které si v méně rozvinutých oblastech nemohou dovolit.

zdroj: VTM

https://twitter.com/cech_marek

Leave a reply