Windows NT oslavila dvacetileté výročí. Jejich odkaz žije dodnes

Windows NT oslavila dvacetileté výročí. Jejich odkaz žije dodnes

27. červenec 1993 se navždy zapsal do historie počítačů. Proč? Protože technologie, s nimiž operační systém z dílny Microsoftu přišel, se používají dodnes. Zatímco ve své době se jednalo o řešení pro firmy, domácnosti používaly Windows 9x. Po vydání NT 3.1 následovaly NT 3.5, NT 3.51, NT 4.0, 2000 a XP. Od 3.1 do 2000 existovaly edice Workstation a Server, po vydání XP a 2003 serveru došlo k oddělení obou větví, kde klientské edice dostávají různá jména, serverové letopočty.

Ani nejnovější Osmičky ale na technologie pocházející z Windows NT nezanevřely. NT platila za první 32bitová Windows. První stopy vývoje ze strany Microsoftu lze vysledovat až do roku 1989, ovšem základy byly položeny dokonce již v sedmdesátých letech. Oproti tehdejším spotřebitelským verzím Windows disponovala novinka hybridním typem jádra. Zatímco v monolitické struktuře způsobila jedna chyba pád systému, hybridní jádro je díky výstavbě stabilnější.

 

Nezasvěcený člověk by logicky odhadoval, že se Windows NT na trh dostala ve verzi 1.0. Ve skutečnosti se produkt prodával pod názvem Windows NT 3.1. Číslování se tak shodovalo s Windows 3.1. Následovalo několik vydání, z nichž posledním byla Windows NT 4.0. Pátou generaci NT již znáte pod názvem Windows XP. Osmičky mimochodem obsahují jádro ve verzi 6.2. Z dvacet let starého produktu do dnešních dnů přežívá např. také souborový systém NTFS, nicméně Microsoft společně se serverovou variantou Windows 8 představil také nový souborový systém ReFS, takže uvidíme, kdy se jej dočkáme taky na desktopu.

zdroj: Extrawindows

https://twitter.com/cech_marek

Leave a reply

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat