Robotický strážce budoucnosti?

Robotický strážce budoucnosti?

Sekuriťák budoucnosti má metr a půl na výšku a váží něco přes 135 kg. A je to mimochodem robot, který se podobá takovým robotům, jako jsou např. Dalekové ze seriálu Doctor Who nebo R2D2 z filmů Hvězdné Války. Jeho hlavním úkolem je pozorně sledovat okolí, o hloubkovou analýzu obsahu se už postará vzdálený dohled z data centra.

Kalifornská společnost Knightscope vyvíjí mobilního robota, známého jako K5 Autonomous Data Machine, který by se už brzy mohl stát nástrojem pro zesílení bezpečnostních opatření. Předpokládaní kupci by mohli být korporace, školy nebo majetní lidé z rezidenčních čtvrtí. Samotný robot by měl podle společnosti vykonávat takové monotónní úkoly, jako je ochrana majetku daleko efektivněji a více komplexněji nežli člověk.

K tomu mu poslouží celá řada senzorů, skrze něž získaná data poputují okamžitě do dohledového data centra, kde budou podrobena další analýze. Senzory zahrnují 360 stupňovou HD videokameru, mikrofon s vysoce kvalitním snímáním okolního zvuku, teplotní senzor, infračervené čidlo pro noční vidění, radar, lidar, snímač pro odhad vzdálenosti, senzor pro měření kvality ovzduší, OCR technologií pro rozpoznávání písma (například pro identifikaci poznávacích značek), a dále rozpoznávání obličejů (bude napojen na online databázi hledaných osob). Jak vidíte, bude to téměř dokonalý špión. 🙂

Robot by měl vlastně plnit dvojí roli, a to na jednu stranu jako poplašný systém pracující fulltime-realtime (oznámení výstrahy v reálném čase), a na druhou stranu i něco jako snímač pro analýzu historie dat. Protože jednou zaznamenaná data v data centru mohou být využita postupem času i k další hloubkové analýze, mohl by podle společnosti Knightscope robot K5 přispět k pomoci předvídat kriminální činnost.

Jedno je jisté, v budoucnu bude člověka snímat doslova přehršel různých senzorů (roboti, dohledové a bezpečnostní systémy). A to samozřejmě nemusíte být pachatelem trestné činnosti, prostě budete zaznamenání ve změti (historii) různých dat.

zdroj: diit

https://twitter.com/cech_marek

Leave a reply

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat