Přenos dat v novém světle: I LED žárovky nabídnou 10gigabitový internet

Přenos dat v novém světle: I LED žárovky nabídnou 10gigabitový internet

LED žárovky mohou sloužit k přenosu dat podobně dobře jako Wi-Fi nebo klasický drát. Modem v tomto případě tvoří LED žárovky kombinované se světelným senzorem. Od prvních krůčků s rychlostí stovek megabitů za sekundu se technologie nazývaná Li-Fi postupně vyrovnává deseti gigabitovým sítím.

V hustě osídlených městských oblastech jsou Wi-Fi signály přerušovány neustálým „hlukem“ – například jiným Wi-Fi signálem. Ale co víc, zákony elektromagnetických vln nastavují horní hranici pásma tradiční Wi-Fi. Na dané frekvenci můžete přenášet pouze omezené množství dat. Čím nižší je frekvence, tím méně dat můžete přenášet.

10 x rychlejší připojení než Wi-Fi prostřednictvím nejbližší žárovky

Ale co kdybychom mohli přenášet data pomocí vln mnohem větších frekvencí? Potřebovat budeme pouze žárovku, vhodně nastavenou na správnou frekvenci blikání.

Nejdříve jsou data poslána na LED žárovku – například do místnosti, ve které právě sedíte. Pak se žárovka velmi rychle (až miliardkrát za sekundu) rozsvěcuje. Blikání je tak rychlé, že jej lidské oko ani nemůže vnímat.

Průměrná energeticky úsporná žárovka bliká asi 10 000 x – 40 000 x za sekundu.

Následně přijímač v počítači nebo mobilním zařízení dekóduje blikání na formu dat. LED žárovky mohou být zapínány a vypínány dostatečně rychle na to, aby přenášely data až 10x tak rychle jako nejrychlejší Wi-Fi.

Omezení Li-Fi jsou podobná jako u nové generace Wi-Fi

Li-Fi má však oproti současné Wi-Fi jednu velkou nevýhodu: vaše zařízení musí být na „dosvit“ žárovky. Nemusela by to nutně být žádná speciální žárovka, v zásadě by se mohlo jednat o standardní stropní světla, ale na rozdíl od Wi-Fi byste nemohli jen tak přecházet mezi místnostmi, pokud by ve všech také nebyly Li-Fi světla.

Inženýři už s Li-Fi technologií experimentovali. Tým z Fudanské univerzity představil experimentální Li-Fi síť, ve které byly čtyři počítače připojené k jedné žárovce. Jiní výzkumníci pracují na přenosu dat prostřednictvím různých barev LED diod. Představte si například přenos různých signálů přes červené, zelené a modré LED diody uvnitř barevné LED žárovky, což by teoreticky zvýšilo rychlost ještě více.

Má šanci se prosadit?

Vzhledem ke svým omezením Li-Fi nejspíš nenahradí již existující fungující bezdrátové sítě. Ovšem mohla by se hodit v místech, kde je třeba rádiové signály omezit na minimum (například v nemocnici) nebo v případě, kam jiné sítě nedosáhnou či nefungují (pod vodou apod.).

https://twitter.com/cech_marek

Leave a reply