Jak vytvářet bezpečná a zapamatovatelná hesla

Jak vytvářet bezpečná a zapamatovatelná hesla

Při brouzdáním Internetem jste určitě již někdy narazili na internetovou službu, kde bylo potřeba vytvořit si účet, například při zřízení emailové adresy nebo registraci na sociální síti. Používat bezpečná hesla je velmi důležité, protože i ve virtuálním světě jsou páchány zločiny (a že jsou výdělečné, o tom není pochyb), většinou spojené s nabouráním do účtu/administrace a jeho následným zpeněžením nebo vyřazením webu z provozu. Jak vytvořit heslo, které je zároveň bezpečné a zapamatovatelné, si nyní pojďme ukázat.

Mnoho webů vás nenechá vytvořit si účet, dokud neshledá vámi zadané heslo za dostatečně silné. Příkladem a určitým pomocníkem jak je vaše heslo prolomitelné může být třeba tento web (https://howsecureismypassword.net/), který vám zobrazí, za jak dlouho dokáže heslo rozlousknout. Také vám vypíše doporučení co případně vylepšit.

Tento druh systému láká uživatele spadnout do pasti, jako přidávání čísel a symbolů na konec hesla – což je snadné k zapamatování, ale také mnohem snazší k prolomení.

Zvažte použití několika frází, nikoliv jednoho slova

Použitím jednoho slova složeného pouze z písmen se vystavujete riziku toho, že jej někdo odhadne pomocí „slovníkového útoku.“ Prvním krokem ke zlepšení je přidání více slov. Například vaše heslo zní: svetpocitacu, tak jej „vylepšete“ na svetpocitacujecool.

Nicméně tento postup funguje jen do jisté míry, protože slovníky mohou obsahovat i typické věty, takže tímto jenom oddálíte nevyhnutelné? Mezera je nyní taktéž brána jako znak, takže jediným možným východiskem je použití speciálních znaků, ty totiž nejsou tak snadno předvídatelné.

Matematika může být váš přítel

Pomocí matematických rovnic, kde znaky jako +-*/ znamenající jimi odpovídající úkony jsou velmi dobrou volbou pro stvoření hesla. V kombinaci s rovnici nebo větou nemá útočník žádnou šanci. Příklad hovoří za vše: 3sta+6=třistašest.

Na velikosti záleží

Na délce hesla záleží více než na složitosti v případě, že nepoužijete jen jedno dlouhé slovo. Dlouhá hesla, vyrobená z několika prvků, jsou bezpečnější než hesla krátká. Krátké věty jako „happinessisgood“ je velmi těžké odhadnout – obsahují totiž 1,677,259,342,285,730,000,000 možnosti, a to je jen 15 znaků malých písmen. V kombinaci s čísly nebo speciálními znaky se jedná o neprůstřelné heslo.

Kombinujte více prvků

Kombinací čísel a vět získáte silné a zároveň snadno zapamatovatelné heslo. Při použití „18/11/92 jsem přišel na svět“ se nebudete muset bát, že by se vám kdokoliv naboural na účet, tedy pokud mu vaše heslo samozřejmě nesdělíte, to je pak ale jiná kapitola :).

Vyvarujte se obecných pojmů

Nepoužívejte jako heslo své jméno či iniciály. Chybou je taktéž použití například místa bydliště nebo jména své oblíbené postavy. Primitivní hesla typu „1234“ nebo „password“ jako by nebyla. Mějte na paměti, že ztráta vaší online identity může mít nedozírné následky i ve skutečném životě, takže místo pohodlnosti raději volte bezpečnost, protože o tu jde především.

https://twitter.com/cech_marek

Leave a reply